Basketbol Value Oranlardan Maç Nasıl Seçilmeli? – 1.Ders

1
3947

İyi günler, çok uzun zamandır bu konuyla ilgili yüzlerce mail alıyoruz. Basketbol value maçlar aracının kullanımını daha önce detaylı olarak anlatmıştık ama hala sorun yaşayanlar var. Bu sefer size bu aracı kullanarak maç nasıl seçileceğini anlatacağız. Öncelikle siz yine de basketbol value nasıl kullanılır yazısına bir göz atın, neyin nerde olduğunu öğrendikten sonra bu yazıyı okuyun.

Araçta neyin nerede olduğunu öğrendikten sonra nasıl maç seçilebilir bunu tartışacağız. Bu araçta Handikap ve barem farklılıkları olan maçları tespit ettikten sonra aslında bir de herkesin atladığı bir nokta var, o noktaya dikkat çekmek istiyorum. O nokta da oranlardır. İddaa’da basketbol maçlarına açılan handikaplar ve baremler değişir, oranlar hep aynıdır. Mesela MS 1 oynadığınızda oranı 1.70 standarttır veya alt/üst oynadığınızda oran yine 1.70’tir. Handikaplar da bu oranlara göre belirlenir zaten. (İddaa da basketbol maçları berabere bittiğinde ne olur?)

Avrupa sitelerinde basketbol oyunları İddaa’ya göre biraz daha farklıdır. Mesela avrupa sitelerinde (bazılarında) illa handikaplı oynamak zorunda değilsiniz direk maç sonucu 1. takım kazanır, 2. takım kazanır veya maç berabere biter gibi seçenekler de bulunmaktadır. İddaa’da da benzer bir sistem var fakat her maça açılmıyor. 600 küsurlu oranlara sahip basketbol maçlarına MS 1 0 2 oynama seçeneklerine sahipsiniz.

Avrupa sitelerinde basketbol maçlarına tek handikap ve tek barem açılmayabiliyor. Peki nasıl oluyor bu? Bir örnekle açıklayalım;

10.01.2016 tarihi programında Los Angeles Clippers – New Orleans Pelicans maçını inceleyelim. Bu maça İddaa’nın açtığı handikaplar aşağıda görülmekte:

clipGörüldüğü üzere İddaa’da handikap New Orleans’tan yana 9,5 olarak belirlenmiş. Yani maçın ms1 bitmesi için Clippers’ın 10 sayı fark atarak kazanması gerekmektedir.

Avrupa’da bu maçın durumuna bakıyoruz:

clip2

Görüldüğü üzere bu sitede handikap 8 sayı olarak belirlenmiş. Bu siteyle alakalı bir durum kafa karıştırmasın. Handikap illa buçuklu olmaz. Buçuklu olduğunda beraberlik seçeneğini bertaraf etmiş olursunuz. Bu sitede bertaraf edilmemiş. Bu maçı örnek göstermemizin sebebi burda güzel bir durum mevcut. Şimdi “Eğer avrupada bir maça birden fazla handikap açılmışsa hangisi bu maçın gerçek handikapı?” sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Çok basit bir cevabı var. Bu örneğini verdiğimiz maçta esas handikapı işaretlemek için ayrı bir kutucuk altında sunulmuş. Peki böyle sunulmasaydı nasıl bulacaktık? Bu da kolay soru, tabii ki orana bakacaktık. Bu maça 8 handikap açıldığında  Ev sahibi ve Deplasmana açılan oranlar eşit. Demekki bu site bu maç için aslında 8 handikap belirlemiş. Bu oranlar oynanma oranı, sakatlıklar vs. gibi durumlara göre yükselip azalabilmektedir. Yani eşit oran bazen bulamayabilirsiniz. Bu durumda da oran farkı en az seçeneği bulmaya çalışmalısınız. Yani şu şekilde olabilir: Evsahibi 1.89 Deplasman 1.91, Yani yaklaşık 0.05 lık bir farka kadar oranlar değişebilir. 0.05’ten daha büyük fark çok nadir olur, oran farkı bu seviyeye yaklaştığında genelde oranları belirleyenler Handikapın değerini değiştirirler. Yani 8 handikapı 9’a çıkarırlar ya da 7 ye düşürürler gibi. (Handikap ve baremlerdeki oranların değişimini görüntüleyebilmek için Bahismania’nın hazırladığı Baremi Düşen Maçlar aracına göz atabilirsiniz.)

-Biraz fazla teknik bilgi oldu anlamadığınız bir şey olursa aşağıdaki yorum kutucuğundan sorularınızı sorabilirsiniz-

Bu maça açılan diğer handikapları inceleyelim:

clip3

Gördüğünüz gibi bu maça avrupalı kullanıcılar daha fazla handikap veya daha eksik handikaptan oynayabilmektedir. Oranların farkına dikkat edin lütfen.

NOT: İddaa yetkilileriyle yaptığımız toplantılarda çoklu handikap ve barem seçenekleri 
ile ilgili düşüncelerimizi ilettik. Çalışmalar sürüyor. Yakında müjdeli haber gelebilir.

 

Oran farkını anlatmamızın çok önemli bir sebebi var. Basketbol value maçlar aracımızda oranlara dikkat etmezsek hüsrana uğrayabiliriz. Bu kadar gereksiz bilgi şimdilik yeterli. Bir sonraki dersimizde araçtan maç nasıl seçileceğine göz atacağız.

Maç Nasıl Seçilir Ders 2‘ye geç.

1 YORUM

CEVAP VER